BACHUSIK QUESTINA

Imię: Questina

Ulica: Aleja Niepodległości

Współrzędne geograficzne: 51.940602,15.506846

Fundator: dyrektor Quest Europe Marzena Więcek

Autor: Robert Tomak

Jako pierwsza Bachantka, w Winnym Grodzie pojawiła się Questina. Trzyma w ręce kamerę i kręci nią wszystko, co tylko wzbudzi jej ciekawość. I tak filmuje niemal wszystko, ludzi przechadzających się pomału uliczkami Zielonej Góry, Teatr Lubusi, a także gołębie, które w spokojne dni chętnie tuptają po deptaku, nieraz bardzo blisko Questiny. Wtedy musi je delikatnie odgonić, bo nie ma możliwości zrobić właściwego kadrowania.

Imię Bachantki wywodzi się od dorocznego festiwalu Quest Europe, który odbywa się w Zielonej Górze. To właśnie Pani dyrektor ufundowała jej rzeźbę i jest bardzo dumna z jej wyglądu.

Ciekawość, zarówno mieszkańców, jak i turystów wzbudza fakt, że Questina to Bachantka, a nie Bachuski. Co do tego jest kilka teorii. Jedna mówi o tym, że Bachusiki chciały równości, w końcu na zielonogórskim deptaku nie było jeszcze żadnej kobiety. Inna z teorii głosi, że była to decyzja twórców festiwalowych filmów, wśród których zdecydowanie przeważają kobiety. Jaka jest prawda? Tego najpewniej już nigdy się nie dowiemy.