BACHUSIK Pędzibeczek

Imię: Pędzibeczek

Ulica: Stary Rynek

Współrzędne geograficzne: 51.938272,15.505114

Fundator: miasto Zielona Góra

Autor: Robert Tomak

Tuż przy schodach do Zielonogórskiego Ratusza, w samym centrum miasta można zauważyć niewielką postać Bachusika Pędzibeczkusia. Ma on przed sobą bardzo ciężkie zadanie. Próbuje wtoczyć po stromej górce beczkę, wypełnioną po brzegi winem. Niektórzy uważają, że chce on ją schować w piwnicy budynku, tak by ukryć ją przed chytrymi rączkami pozostałych Bachusików. Tam mógłby swobodnie wypijać kieliszek za kieliszkiem, bez konieczności dzielenia się z innymi.

Jego twarz wyraża bardzo duże skupienie. Pedzibeczkuś twierdzi, że wtoczenie takiej beczki z winem jest nie tylko ciężką pracą fizyczną ale także umysłową. Trzeba niezwykle tęgiego umysłu, by wpaść na pomysł, że lepiej będzie wtoczyć beczkę pod górkę, niż wciągać ją po schodach. Na szczęście odrobina wina pozwala nie tylko rozgrzać ciało, ale i oczyścić umysł.

Choć Pędzibeczkuś całymi dniami ciężko pracuje, by wepchnąć beczkę na sam szczyt, to jeszcze nigdy zadanie to mu się nie udało. Być może powinien poprosić o pomoc pozostałe Bachusiki, jednak wtedy nie miałby gdzie ukryć przed nimi wina.