BACHUSIK MZKus

Imię: MZKus

Ulica: Stary Rynek

Współrzędne geograficzne: 51.938175,15.504812

Fundator: Energo Invest Broker S.A.

Autor: Artur Wochniak

Imię MZKusa pochodzi od Miejskiego Zakładu Komunikacji. I faktycznie, jest to bachusik komunikacyjny. Stoi w miejscu, gdzie kiedyś był jeden z najważniejszych zielonogórskich przystanków autobusowych. “To były czasy…” – wspomina bachusik z rozrzewnieniem. Bo kiedyś Deptak był zwykłą ulicą – jeździły tu samochody i oczywiście autobusy.

Na rejestracji autobusu MZKusa widnieje napis 1954-2014. Bachusik stanął na Deptaku z okazji sześćdziesięciolecia MZK. “Uświetniałem uroczystość” – mówi z dumą – “Tyle lat już te autobusy jeżdżą, a ja zawsze ten, no… patronowałem. Może nikt mnie nie widział, ale pilnowałem, żeby wszystko na czas było” – chwali się MZKus.

Dlaczego bachusik nie siedzi w autobusie, tylko w dość… niestandardowej pozycji? “Wygodnie na tym dachu” – mówi – “Oczywiście nie polecam próbować z tymi dużymi autobusami. Są o wiele bardziej narowiste” – twierdzi bachusik. A dlaczego nie za kierownicą? “Nigdy nie kieruję po winie” – odpowiada bachusik i pociąga za lejce. “Wio, autobusie!”