Artifex ZOKus

Imię: Artifex ZOKus

Ulica: Festiwalowa

Współrzędne geograficzne: 51.925634,15.491291

Fundator: Zielonogórski Ośrodek Kultury

Autor: Robert Tomak

Jest to niewątpliwie bachusik artystyczny – ufundowany w 10 rocznicę powstania ZOKu – Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, Artifex ZOKus dumnie wita przy wejściu do siedziby Ośrodka każdego, kto z kulturą chce obcować. Artifex oczywiście wie o wszystkich kulturalnych wydarzeniach w Zielonej Górze – ma czapeczkę z Informatora Kulturalnego 2014. A w tym pięknym mieście dzieje się naprawdę wiele!

Z jego walizki kultura wychodzi, wypełza i wylatuje. “Śmieszy, tumani, przestrasza” Mickiewicza cytując. Szczęśliwie jednak samej Pani Twardowskiej w walizce nie ma – jest za to twarz jakaś, jakby teatralna maska, scenariusze. I oczywiście Pegaz jako symbol samej kultury. A od jakiegoś czasu są także pieniądze, które wrzucają do niej przechodnie. “Na co mi one? Ja taka artystyczna dusza. A pieniądze to taka przyziemna sprawa!” – unosi się bachusik, choć zaraz poprawia się – “Dobra, zostawcie. Przyda się na wino”.

Jego imię zostało wybrane w konkursie. Niewątpliwie było to dla Artifexa ciekawe doświadczenie, ale nie wspomina go szczególnie traumatycznie: “przez jakiś czas byłem bezimienny. To dość romantyczne… Artysta bez imienia… Potem dali mi imię i romantyzm diabli wzięli. Potem dołożyli nazwisko… Ale to w sumie dobrze! Jak już będę sławny, to przynajmniej będę miał jak dawać autografy!”.