Artifex ZOKus

Imię: Artifex ZOKus

Ulica: Festiwalowa

Współrzędne geograficzne: 51.925634,15.491291

Fundator: Zielonogórski Ośrodek Kultury

Autor: Robert Tomak

Artifex ZOKus pojawił się przed siedzibą Zielonogórskiego Ośrodka Kultury na 10 rocznicę jego powstania. Jest Bachusem artystycznym, który dumnie wita osoby zmierzające do ZOKu i rozpiera go nieukrywana radość na widok osób, chcących obcować z kulturą. Artifex ZOKus jest jedynym Bachusikiem, który doskonale zna repertuar wszystkich wydarzeń kulturalnych w Zielonej Górze, a jego głowę zdobi czapeczka Informatora Kulturalnego. Trzeba przyznać, że głowa ta jest nadzwyczaj tęga, w końcu w Zielonej Górze tak dużo się dzieje.

Ciężka walizka, którą trzyma Artifex ZOKus otwiera się szeroko, a z niej wypełzają najprawdziwsze różności. Znaleźć w niej można niemal wszystko, są w niej scenariusze i teatralna maska. Nie mogło zabraknąć w niej również Pegaza, który symbolizuje kulturę. Jednak od niedawna, ku wielkiemu zaskoczeniu Bachusika, w jego walizce pojawiać się zaczęły również monety. To przechodnie widząc artystycznego Bachusa wrzucają mu drobniaki, by mógł w wolnej chwili skosztować zielonogórskiego wina.

Jak przystało na prawdziwą, artystyczną duszę, Artifex przez chwilę był Bachusem bezimiennym, jego imię zostało wybrane w konkursie, co okazało się bardzo ciekawym przeżyciem.